Strona RPK Poznań
 

Numer poprzedni    |   Numer następny    |   Aktualny numer    |   Archiwum 

NEWSLETTER RPK POZNAŃ

Nr 301 z dnia 15 listopada 2016

 

Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE
Poznański Park Naukowo-Technologiczny
Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
ul. Rubież 46, 61-612 Poznań
tel.: 61 827 97 45, fax.: 61 827 97 41
http://www.rpk.ppnt.poznan.pl
http://www.facebook.com/RPK.Poznan

 KONKURS!

Drodzy Czytelnicy!

Przypominamy, że do 25 listopada (do godz. 20.00) trwa jubileuszowy konkurs z okazji 300 wydania naszego Newslettera. Wystarczy wymyślić hasło promujące działalność Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Ramowych UE w Poznaniu. Nasz Punkt upowszechnia wiedzę o programie Horyzont 2020.
Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie?
Wybierz jedną z trzech kategorii:
1. Mobilność – Naukowiec – Kariera
2. Współpraca – Badania
3. Innowacje – Przestrzeń badawcza

Następnie do wybranej kategorii wymyśl przynajmniej jedno hasło. Propozycje prosimy wysyłać na adres mailowy: mw@ppnt.poznan.pl lub pk@ppnt.poznan.pl. Tytuł e-maila „Hasła promujące RPK Poznań”. Najciekawszą propozycję wybierze Zespół ekspertów RPK. Zwycięskie hasło opublikujemy w 302 numerze Newslettera RPK. Będzie miało szansę znaleźć się także na naszych materiałach promocyjnych. Zwycięzca konkursu otrzyma atrakcyjne nagrody!

Na hasła promujące czekamy do 25 listopada do godz. 20.00

Bardzo liczymy na Wasze propozycje :-)
Pokażcie z czym Wam się kojarzymy!

Zespół RPK

REGULAMIN KONKURSU:
http://www.rpk.ppnt.poznan.pl/docs/regulamin300.pdf

 

SZKOLENIA

SZKOLENIA RPK POZNAŃ

W najbliższym czasie zaplanowaliśmy dla Państwa następujące warsztaty i szkolenia:

- 22 listopada - „Aspekty prawne i administracyjne zatrudniania naukowców-cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą”,
- 30 listopada - „Międzynarodowa wymiana pracowników. Projekty instytucjonalne Marie Skłodowskiej-Curie”,
- 7 grudnia - „Raport idealny w Horyzoncie 2020”.

Szkolenie pt. „Kontrola, audyt, finanse w projektach Programów Ramowych UE”, które miało się odbyć 18 listopada zostało przełożone na 15 grudnia. Przepraszamy za zmianę.

Szczegółowe informacje, terminy oraz rejestracja dostępne są na stronie internetowej http://www.rpk.ppnt.poznan.pl w dziale „Szkolenia”.

KONKURSY

TRZECI NABÓR DO PROGRAMU INTERREG POŁUDNIOWY BAŁTYK

Do 16 grudnia trwa nabór wniosków na międzynarodowe projekty w Programie Interreg Południowy Bałtyk, który ma na celu wzmocnienie i rozwój potencjału gospodarczego Morza Bałtyckiego i regionów przybrzeżnych. Jest on skierowany do organów administracji publicznej, instytucji publicznych, izb handlowych, klastrów i organizacji otoczenia biznesu, także do środowiska akademickiego oraz organizacji infrastruktury badawczo-rozwojowej. W ramach programu wsparcie mogą otrzymać projekty transnarodowe polegające na wdrażaniu inteligentnych rozwiązań stanowiących odpowiedź na wyzwania regionalne w obszarze innowacyjności, gospodarki niskoemisyjnej, środowiska, kultury i transportu.

Więcej informacji: https://southbaltic.eu/call-for-proposals
Źródło: Ministerstwo Rozwoju (mr.gov.pl)


PO-PO-JUTRZE - POMYSŁY NA CIEKAWĄ METODĘ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO

Poznański Park Naukowo-Technologiczny wraz z firmą szkoleniową Sense Cosulting zaprasza do udziału w projekcie PO-PO-JUTRZE, którego celem jest wyłonienie najbardziej kreatywnych i innowacyjnych sposobów na nauczanie dorosłych. Mogą w nim wziąć udział osoby oraz podmioty z różnych środowisk i sektorów, a w szczególności firmy oferujące szkolenia, podmioty edukacji formalnej czy instytucje działające na rynku usług edukacyjnych. Jedyny warunek to utworzenie minimum 2-osobowego zespołu. Dołącz do projektu i zyskaj 60 000 zł na rozwój swojego pomysłu!

Rekrutacja trwa do 30 listopada.
Więcej informacji: http://popojutrze.pl/
Źródło: Poznański Park Naukowo-Technologiczny (ppnt.poznan.pl)KONKURS NA STYPENDIA NAUKOWE FUNDACJI POLPHARMY

Naukowa Fundacja Polpharmy zaprasza studentów studiów doktoranckich (do 30 roku życia) uczelni medycznych i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego do udziału w konkursie o stypendium naukowe. Program ma na celu promowanie i nagradzanie najzdolniejszych doktorantów. Do zdobycia jest 10 stypendiów naukowych, każde o wartości 10 000 zł.  Wnioski w konkursie można składać do 31 grudnia.

Więcej informacji:

http://www.polpharma.pl/aktualnosci-fundacja-naukowa/naukowa-fundacja-polpharmy-otwiera-konkurs-dla-doktorantow
Źródło: Polpharma.plSTYPENDIA W USA - PROGRAM FULBRIGHT-SCHUMAN

Zdobądź stypendium na realizację projektów dotyczących stosunków pomiędzy USA i Unią Europejską (lub związanych ze sprawami UE i jej instytucjami). Weź udział w programie, który jest współfinansowany przez Departament Stanu USA i Komisję Europejską. Do zdobycia jest 35 stypendiów na naukę oraz prowadzenie badań w USA (na poziomie doktorskim). Oferta jest skierowana do mieszkańców wszystkich krajów członkowskich UE. Zgłoszenia do programu można wysyłać do 1 grudnia.

Więcej informacji: http://www.fulbrightschuman.eu/grants-eu-citizens/
Źródło: fulbrightschuman.eu

WYDARZENIA

CYKL WEBINARIÓW BIZNESOWYCH DOTYCZĄCYCH WSPÓŁPRACY MIĘDZY UE I JAPONIĄ

Wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych nawiązaniem współpracy z partnerami z Japonii informujemy, że w listopadzie odbędzie się cykl webinariów poświęconych tej tematyce. Mają one na celu dostarczenie wiedzy na temat prowadzenia działalności gospodarczej w ww. kraju. Swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie podzielą się  zaproszeni eksperci.


Więcej informacji: http://www.eubusinessinjapan.eu/events
Źródło: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (kpk.gov.pl)


KONWENT ROZWOJU

18 listopada na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się Konwent Rozwoju. Wszystkie dociekliwe i ambitne osoby zapraszamy do udziału w inspirujących prelekcjach i warsztatach, które odbędą się w ramach wydarzenia. Głównymi tematami spotkania będzie m.in. przedsiębiorczość, kreatywność, poszukiwanie funduszy czy storytelling. Wydarzenie odbywa się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Więcej informacji: http://konwentrozwoju.pl/
Źródło: konwentrozwoju.pl

 

 

WIADOMOŚCI

HORYZONT 2020 – ANALIZA UCZESTNICTWA POLSKI NA TLE UE

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE przygotował raport pt. „Horyzont 2020 – Analiza uczestnictwa Polski na tle UE. Raport skrócony po 274 konkursach” na temat uczestnictwa Polski w programie Horyzont 2020. Dane przedstawione w publikacji dotyczą 274 zakończonych konkursów. Zapraszamy do lektury!

Raport jest dostępny pod wskazanym adresem:
http://www.kpk.gov.pl/wp-content/uploads/2016/11/Statystyki-uczestnictwa-Polski-w-PR-H2020-Raport-skrocony-po-274-konkursach.pdf
Źródło: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (kpk.gov.pl)

 


PROGRAM GRANTY NA GRANTY – ZMIANY ZASAD FINANSOWANIA

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadziło zmiany zasad finansowania w programie „Granty na grany: promocja jakości – wsparcie polskich koordynatoróww programach badawczych Unii Europejskiej”. W ramach programu finansowaniem zostały objęte koszty związane z przygotowaniem wniosku projektowego, które zostały poniesione w okresie 18 miesięcy przed złożeniem wniosku na wezwanie konkursowe KE, lub dla których w tym okresie zostały wystawione dokumenty finansowe.

Więcej informacji: http://www.monitorpolski.gov.pl/mp/2016/1036/1
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (nauk.gov.pl)


WIELKOPOLSKA CZŁONKIEM EUROPEJSKIEJ SIECI WSPÓŁPRACY REGIONÓW W ZAKRESIE BADAŃ I INNOWACJI

Województwo Wielkopolskie zostało członkiem Europejskiej Sieci Współpracy Regionów w zakresie Badań i Innowacji (European Regions Research and Innovation Network – ERRIN).  Organizacja, w której skład wchodzi ponad 120 członków (prócz regionów także uczelnie wyższe oraz lokalne agencje rozwoju i innowacyjności) zajmuje się ułatwianiem przekazywania wiedzy i doświadczeń pomiędzy samorządami z różnych części Europy oraz nawiązywaniem wspólnych działań i partnerstw projektowych. Województwo Wielkopolskie dzięki członkostwie w sieci ERRIN zyska m.in. szybszy dostęp do wiedzy z zakresu badań i innowacji w UE, większe możliwości przystępowania do międzynarodowych projektów (głównie w ramach programu Horyzont 2020) czy też szersze możliwości udziału w spotkaniach brokerskich lub konferencjach tematycznych.

Więcej informacji:

http://www.wielkopolska.eu/index.php/aktualnosci/2686-wielkopolska-przystepuje-do-miedzynarodowej-sieci-errin
Źródło: Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w BrukseliUMOWA GOSPODARCZO-HANDLOWA (CETA) POMIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ A KANADĄ PODPISANA

30 października w Brukseli przedstawiciele Unii Europejskiej i Kanady podpisali Kompleksową Umowę Gospodarczo-Handlową (Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA). Zatwierdzenie porozumienia oznacza wprowadzenie wielu ułatwień w handlu między ww. gospodarkami, co obejmuje m.in. zniesienie większości ceł, zlikwidowanie barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami. CETA wprowadza także ułatwienia wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych. Całość porozumienia wejdzie
w życie w momencie gdy ratyfikują go wszystkie parlamenty krajów członkowskich UE.

Więcej informacji: http://www.wielkopolska.eu/index.php/aktualnosci/2685-ceta-podpisana
Źródło: Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli
Opracowanie:
Paweł Kaczmarek / Michał Wujewski
e-mail: pawel.kaczmarek@ppnt.poznan.pl / michal.wujewski@ppnt.poznan.pl