Strona RPK Poznań
 

Numer poprzedni    |   Numer następny    |   Aktualny numer    |   Archiwum 

NEWSLETTER RPK POZNAŃ

NR 262 z dnia 1 kwietnia 2015

 

Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE
Poznański Park Naukowo-Technologiczny
Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
ul. Rubież 46, 61-612 Poznań
tel.: 61 827 97 45, fax.: 61 827 97 41
http://www.rpk.ppnt.poznan.pl
http://www.facebook.com/RPK.Poznan

 

SZKOLENIA

NAJBLIŻSZE SZKOLENIA RPK POZNAŃ

Zapraszamy Państwa do udziału w następujących szkoleniach organizowanych w najbliższym czasie przez Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE:


 „Finanse w Horyzoncie 2020” (szkolenie) – 9 kwietnia br.
„Zasady finansowe w Horyzoncie 2020” (warsztaty) – 14 kwietnia br.
„Ochrona własności intelektualnej (nie tylko) w Horyzoncie 2020” – 6 maja br.
„Bazy własności przemysłowej w projektach badawczych” – 7 maja br.


Więcej informacji oraz rejestracja dostępne na stronie internetowej http://www.rpk.ppnt.poznan.pl w dziale „Szkolenia”.

KONKURSY

GRANTY NA GRANTY – RUSZA DRUGA EDYCJA PROGRAMU!

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje o uruchomieniu naboru wniosków
w drugiej edycji programu „Granty na granty – wsparcie polskich koordynatorów w programach badawczych Unii Europejskiej”. Jednostki naukowe, które zamierzają podjąć się roli koordynatora w planowanym projekcie oraz stworzyć międzynarodowe konsorcjum mogą dzięki „Grantom na Granty” uzyskać środki finansowe na działania związane z przygotowaniem wniosku projektowego do programu badawczego Unii Europejskiej.

Termin składania wniosków: nabór ciągły do 31 grudnia br.

Więcej informacji:
http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/program-granty-na-granty-wsparcie-polskich-koordynatorow-w-programach-badawczych-unii-europejskiej-nabor-wnioskow-w-ramach-ii-edycji.html


KONKURS NA MIĘDZYNARODOWE PROJEKTY BADAWCZE
MIKROBIOMIKA JELITOWA

Narodowe Centrum Nauki wraz z konsorcjum JPI (Joint Programming Initiative) „A Healthy Diet for a Healthy Life” zaprasza do udziału w konkursie na międzynarodowe projekty badawcze w zakresie mikrobiomiki jelitowej. Tematyka konkursu obejmuje następujące zagadnienia:


- short-term and long-term functional effects of diet, dietary patterns and dietary constituents on human intestinal micro biota,
- functional impact of diet-related variations in the intestinal microbiota on human health and/or the development of non-communicable chronic diseases.

Termin składania wniosków wstępnych: do 28 kwietnia br.

Więcej informacji:
https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2015-03-23-konkurs-jpi-hdhl

 


POLSKO-TURECKI KONKURS NA PROJEKTY B+R

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wraz Radą ds. Badań Naukowych i Technologicznych Turcji (TÜBİTAK) ogłosiły otwarcie konkursu na projekty o charakterze badawczo-rozwojowym (realizowane przez instytucje badawcze, uniwersytety oraz firmy z Polski i Turcji) w następujących obszarach: technologie informacyjne i komunikacyjne, zdrowie i nauki o życiu, żywność oraz energia.

NCBR przeznacza kwotę 4 milionów złotych na dofinansowanie projektów polskich podmiotów, które zostaną zaakceptowane do finansowania w procedurze konkursowej.

Termin składania wniosków: do 15 czerwca br.

Więcej informacji:
http://www.ncbr.gov.pl/programy-miedzynarodowe/wspolpraca-dwustronna/turcja/aktualnosci/art,3240,otwarcie-pierwszego-polsko-tureckiego-konkursu.html


KONKURS NA MIĘDZYNARODOWE PROJEKTY BADAWCZE
ODPORNOŚĆ NA ANTYBIOTYKI

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju informuje o uruchomieniu naboru wniosków w drugim konkursie międzynarodowego programu JPI AMR (Joint Programming Initiative on Antimicrobial Resistance). Konkurs skupia się na finansowaniu badań obejmujących temat „Repurposing of neglected antibiotics and characterising antibiotics or antibiotic and non-antibiotic combinations to overcome bacterial antibiotic resistance”.

Termin składania wniosków wstępnych: do 12 maja br.

Więcej informacji:
http://www.ncbr.gov.pl/programy-miedzynarodowe/jpi/jpi-amr/aktualnosci/art,3233,jpi-amr-otwarcie-naboru-wnioskow-w-ii-konkursie.html

WYDARZENIA

PROGRAM LIFE – DZIEŃ INFORMACYJNY W WARSZAWIE

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaprasza do udziału w Dniu Informacyjnym dotyczącym programu LIFE. Jest to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska, w tym przyrody.

W trakcie wydarzenia przedstawione zostaną założenia programu LIFE na lata 2014-2020 oraz jego współfinansowania przez NFOŚiGW. Zaprezentowane będą również doświadczenia trzech wnioskodawców z przebiegu naboru wniosków o finansowanie z programu LIFE+ oraz wdrażania projektów. Dzień Informacyjny LIFE jest ponadto okazją do wymiany doświadczeń z beneficjentami tego programu, a także zaprezentowania działań realizowanych w ramach projektów szerokiemu gronu potencjalnych wnioskodawców.

Termin: 14 kwietnia br.
Miejsce: Warszawa (dokładny adres wkrótce na stronie internetowej NFOŚiGW)

Więcej informacji oraz rejestracja:
http://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,630,dzien-informacyjny-life-2015.html
 


POSZUKIWANIE PARTNERÓW DO POLSKO-NIEMIECKICH PROJEKTÓW BADAWCZYCH
GIEŁDA KOOPERACYJNA W KOLONII

Konsulat Generalny RP w Kolonii we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE, ZENIT GmbH, Enterprise Europe Network, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Uniwersytetem Warszawskim oraz Radą Główną Instytutów Badawczych zaprasza do udziału w Giełdzie Kooperacyjnej.

Wydarzenie to jest dedykowane współpracy polsko-niemieckiej w zakresie projektów badawczych i innowacyjnych w ramach programu Horyzont 2020. Zaproszenie do udziału w nim skierowane jest do instytutów naukowo-badawczych i firm z następujących branż: ICT, Energetyka i środowisko,  NMP (Nanotechnologie, zaawansowane materiały oraz produkcja), Transport. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale koszty związane z podróżą i zakwaterowaniem uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.

Termin: 28 kwietnia br. (rejestracja do 15 kwietnia br.)

Miejsce: WPHI Kolonia, An der Alteburger Mühle 6, D-50968 Kolonia, Niemcy

Więcej informacji:
https://kolonia.trade.gov.pl/pl/kalendarium/detail/article,8605,Gielda_Kooperacyjna_-_poszukiwanie_partnerow_do_polsko-niemieckich_projektow_badawczych.html


III EDYCJA DNI NCN

Narodowe Centrum Nauki (NCN) oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Akademia Morska w Szczecinie, Akademia Sztuki w Szczecinie i Politechnika Koszalińska zapraszają do udziału w III edycji Dni Narodowego Centrum Nauki.

Celem tego wydarzenia jest umożliwienie jego uczestnikom zapoznania się z szeroką ofertą konkursową NCN. W trakcie Dni NCN organizowany jest szereg spotkań tematycznych i dyskusji, a także odbywają się warsztaty z zakresu obsługi administracyjnej i finansowej projektów badawczych realizowanych w ramach ww. konkursów. Ponadto wydarzenia tego typu są doskonałą okazją do prezentacji wybranych projektów, które otrzymały finansowanie i są w trakcie realizacji.

Termin:  13 i 14 maja br.

Miejsce: Szczecin (uczelnie będące współorganizatorami wydarzenia – szczegóły w odnośniku poniżej)

Więcej informacji:
https://www.ncn.gov.pl/o-ncn/dni-ncn

 

 

WIADOMOŚCI

INSTRUMENT MŚP – WYNIKI TRZECIEGO TERMINU SKŁADANIA WNIOSKÓW

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE informuje na swojej stronie internetowej o wynikach trzeciego terminu składania wniosków Instrumentu MŚP (zarówno dla Fazy I jak i Fazy II). Uruchomiony w 2014 roku Instrument wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w działaniach na rzecz wprowadzania na rynek powstałych w laboratoriach pomysłów. W latach 2014-2020 Instrument MŚP zapewni przedsiębiorstwom dostęp do grantów o łącznej wartości 3 miliardów euro.

Więcej informacji:
http://www.kpk.gov.pl/?p=22148
Opracowanie:
Paweł Kaczmarek
e-mail: pawel.kaczmarek@ppnt.poznan.pl