Strona RPK Poznań
 

Numer poprzedni    |   Numer następny    |   Aktualny numer    |   Archiwum 

NEWSLETTER RPK POZNAŃ

NR 235 z dnia 17 lutego 2014

 

Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE
Poznański Park Naukowo-Technologiczny
Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
ul. Rubież 46, 61-612 Poznań
tel.: 61 827 97 45, fax.: 61 827 97 41
http://www.rpk.ppnt.poznan.pl
http://www.facebook.com/RPK.Poznan

 


Szukasz szerszych informacji dotyczących finansowania nauki ze środków unijnych?

Zapraszamy do subskrypcji bezpłatnego biuletynu „Granty Europejskie”!
Bieżący numer dostępny jest co miesiąc na http://www.grantyeuropejskie.pl

 

SZKOLENIA

NADCHODZĄCE SZKOLENIA RPK POZNAŃ

Zapraszamy Państwa do udziału w następujących szkoleniach i warsztatach organizowanych w najbliższym czasie przez Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE:

- „Participant Portal bez tajemnic. Nowe funkcje i możliwości” (szkolenie nt. serwisu internetowego Komisji Europejskiej przeznaczonego dla m.in. wnioskodawców i realizatorów projektów w programach ramowych UE) - 21 lutego br.
- „Wsparcie innowacyjnych przedsiębiorstw w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Jak aplikować o projekt i zdobyć dofinansowanie?” (szkolenie) - 24 lutego br.
- „Zostań Ekspertem Komisji Europejskiej” (seminarium przeznaczone dla osób zainteresowanych ocenianiem wniosków i realizowanych  projektów w programie ramowym Horyzont 2020) - 5 marca br.
- „Strategia pozyskiwania funduszy na badania naukowe” (warsztaty) - 19 marca br.

Więcej informacji o powyższych wydarzeniach oraz rejestracja dostępne na stronie internetowej http://www.rpk.ppnt.poznan.pl w dziale „Szkolenia”. 

 

KONKURSY

POMYSŁY I BADANIA O POTENCJALE KOMERCYJNYM - KONKURS IMPULS

Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej (FNP) zaprasza pracowników naukowych, doktorantów oraz absolwentów studiów doktoranckich (do 12 miesięcy od uzyskania stopnia doktora) do udziału w konkursie IMPULS na najlepszy innowacyjny pomysł i koncepcję badawczą o potencjale komercyjnym. Celem konkursu jest promowanie badań aplikacyjnych oraz rozwój umiejętności uczonych z zakresu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest odbycie szkolenia z zakresu przedsiębiorczości, transferu technologii lub negocjacji, organizowanego w ramach projektu SKILLS FNP.

Zwycięzcy konkursu otrzymują nagrody w wysokości: I nagroda - 120 tys. złotych, II nagroda -  100 tys. złotych i III nagroda - 80 tys. złotych. Każda nagroda składa się z dwóch części – 80 procent nagrody stanowi część subwencyjna na realizację zwycięskiego projektu badawczego, a 20 procent nagrody to indywidualne wsparcie dla laureata.

Termin składania wniosków: do 7 kwietnia br.

Więcej informacji:
http://www.fnp.org.pl/oferta/skills-konkurs-impuls/

Harmonogram szkoleń w ramach projektu SKILLS:
http://www.fnp.org.pl/oferta/skills-szkolenia/


 

WYDARZENIA

EURAXESS ROADSHOW POZNAŃ!
ROZWIŃ SWOJĄ KARIERĘ NAUKOWĄ

Zapraszamy wszystkich naukowców oraz studentów zainteresowanych rozwojem kariery badawczej do udziału w wydarzeniu EURAXESS Roadshow Poznań. W ramach tego przedsięwzięcia Poznań odwiedzi specjalny autobus EURAXESS. Odwiedzając go na terenie kampusu uniwersyteckiego Morasko będzie można zapoznać się i skorzystać z oferty sieci EURAXESS - Researchers in Motion!

Wsparcie dla naukowców świadczone przez tą sieć obejmuje m.in.
- usługi wspierające rozwój kariery i mobilność zawodową naukowców,
- bezpłatne porady prawne i organizacyjne dla badaczy chcących pracować w innym kraju europejskim,
- portal internetowy zawierający tysiące ofert pracy i stypendiów dla naukowców (wszystkie dziedziny nauki).

Odwiedzający autobus EURAXESS będą mogli skorzystać z bezpłatnych usług fotografa wykonującego profesjonalne zdjęcia do CV. Ponadto, wizycie autobusu będzie towarzyszyć szkolenie dotyczące m.in. oferty portalu EURAXESS, możliwości stypendialnych dla naukowców (w tym stypendiów Marii Skłodowskiej-Curie) oraz założeń i znaczenia europejskiej Karty i Kodeksu Naukowca.

Termin: 14 marca br.

Miejsce: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kampus Morasko, Wydział Fizyki, ul. Umultowska 85

Więcej informacji oraz rejestracja na szkolenie wkrótce na stronie internetowej http://www.rpk.ppnt.poznan.pl w dziale „Szkolenia”.

 


HORYZONT 2020 - KONKURS NA WSPÓLNOTY WIEDZY I INNOWACJI
DZIEŃ INFORMACYJNY EUROPEJSKIEGO INSTYTUTU INNOWACJI I TECHNOLOGII

Europejski Instytut Innowacji i Technologii zaprasza do udziału w Dniu Informacyjnym nt. konkursu na Wspólnoty Wiedzy i Innowacji, czyli konsorcja uniwersytetów, instytutów badawczych oraz innowacyjnych przedsiębiorstw. Współpraca realizowana w ramach konsorcjów ma skutkować m.in. powstawaniem nowych firm, technologii i projektów dla przemysłu. Uczestnicy wydarzenia uzyskają szczegółowe informacje odnośnie założeń konkursowych oraz kryteriów oceny wniosków projektowych.

Termin: 14 marca br.

Miejsce: Millenaris Park, budynek D, Kis Rokus utca 16-20, Budapeszt, Węgry.

Więcej informacji oraz rejestracja:
http://eit.europa.eu/events/event-information/information-day-eit-2014-call-for-knowledge-and-innovation-communities-kics-proposals/

 

WIADOMOŚCI

INICJATYWA ZDOBYWCY GRANTÓW EUROPEJSKIEJ RADY DS. BADAŃ NAUKOWYCH
AKCJA „WIĘCEJ DOBREJ NAUKI”

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z inicjatywą prof. Janusza Bujnickiego - zdobywcy dwóch grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych oraz laureata ubiegłorocznego plebiscytu „Polacy z werwą” (w kategorii Nauka). Nagrodę ze wspomnianego konkursu (50 tysięcy złotych) prof. Bujnicki chce przeznaczyć na pomoc zdolnym badaczom, którzy nie wiedzą, jak napisać lub poprawić swój wniosek o grant i skutecznie ubiegać się o finansowanie projektu. Zwłaszcza jeżeli są to badacze z małych i średnich ośrodków akademickich.

Prof. Bujnicki chce, żeby w zainicjowanej przez niego akcji pt. „Więcej Dobrej Nauki” wzięły udział osoby, które już złożyły wniosek grantowy na realizację swoich pomysłów badawczych w Polsce (np. do Narodowego Centrum Nauki), ale ich projekt nie otrzymał finansowania. Naukowiec w lutym i połowie marca chce odwiedzić średniej wielkości ośrodki akademickie w Polsce, żeby opowiedzieć o tym, jakie są najważniejsze zasady oceny wniosków grantowych i w jaki sposób należy je przygotowywać, żeby ta ocena była możliwie najwyższa. Najważniejszym elementem akcji mają być całodniowe warsztaty (odbędą się prawdopodobnie w Warszawie), podczas których uczestnicy będą mieli możliwość szczegółowo omówić swoje projekty (i otrzymane recenzje) z ekspertami i naukowcami z dużym doświadczeniem. Specjaliści doradzą uczestnikom warsztatów, jak poprawiać wnioski.

Prof. Bujnicki szuka osób w średniej wielkości ośrodkach akademickich, (np. w Białymstoku, Szczecinie, Olsztynie, Rzeszowie, Katowicach, Zielonej Górze), które pomogłyby w organizacji spotkań.

Więcej informacji:
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,399141,zdobywca-grantow-erc-pomoze-badaczom-pozyskiwac-finansowanie.html

 

 


Opracowanie:
Paweł Kaczmarek
e-mail: pawel.kaczmarek@ppnt.poznan.pl