Strona RPK Poznań
 

Numer poprzedni    |   Numer następny    |   Aktualny numer    |   Archiwum 

NEWSLETTER RPK POZNAŃ

NR 145 z dnia 1 marca 2010

Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE
Poznański Park Naukowo-Technologiczny
Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
ul. Rubież 46, 61-612 Poznań
tel.: 61 827 97 45, fax.: 61 827 97 41
http://www.rpk.ppnt.poznan.pl


MŚP NA START! FUNDUSZE UNIJNE NA INNOWACJE W FIRMACH

W dniu 9 marca br. Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE w Poznaniu, ośrodek Sieci Enterprise Europe Network w Poznaniu oraz Star-Net Transport zapraszają na spotkanie informacyjne: "MŚP na start! Fundusze unijne na innowacje w firmach".

Podczas spotkania przedstawione zostaną możliwości uczestnictwa małych i średnich przedsiębiorstw w 7. Programie Ramowym Unii Europejskiej, zasady dofinansowania projektów oraz reguły rządzące 7. PR. Zaprezentowane zostaną także możliwości kooperacji sektora przedsiębiorstw i środowiska naukowego, jako sposobu podniesienia konkurencyjności firmy. Słuchacze dowiedzą się, w jaki sposób mogą przyłączyć się do projektu, kto może im w tym pomóc oraz jakie są korzyści z udziału w 7. Programie Ramowym.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie: Nasze SzkoleniaRAPORTOWANIE W 7.PR

W dniu 10 marca br. Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE w Poznaniu serdecznie zaprasza na warsztaty pt.: "Raportowanie w 7. PR". Spotkanie skierowane jest głównie do osób rozliczających projekty z 7. Programu Ramowego.

Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć jak wygląda praktyczne sporządzenie raportu w systemie SESAM oraz FORCE. Omówiony zostanie również cały przewodnik niezbędny do przygotowania raportu.

Więcej informacji na stronie: Nasze SzkoleniaKARIERA NAUKOWA W EUROPIE

W dniu 16 marca br. Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych Unii Europejskiej wraz z Regionalnym Centrum Informacji dla Naukowców z Poznania oraz Punktem Kontaktowym na Uniwersytecie Przyrodniczym zapraszają na spotkanie pt.: "Kariera naukowa w Europie. Możliwości finansowania stypendiów dla doktorantów i młodych naukowców".

Spotkanie skierowane jest do młodych naukowców z uczelni i instytutów badawczych Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej.

Na spotkaniu zaprezentowana zostanie bogata oferta stypendialna dla doktorantów w ramach: systemu stypendialnego Marie-Curie 7.PR, Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej DAAD, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Rządu Francuskiego oraz Szwajcarskiego-Polskiego Programu Współpracy.

Ponadto przedstawionych zostanie kilka wyszukiwarek ofert stypendialnych, a także swoje doświadczenia z realizacji stypendiów przedstawią naukowcy, którym udało się zdobyć finansowanie na prowadzenie badań.

Więcej informacji na stronie: Nasze szkoleniaJAK ZOSTAĆ EKSPERTEM KE W 7.PR?

W dniu 17 marca br. Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE w Poznaniu serdecznie zaprasza na seminarium pt.: "Jak zostać ekspertem KE w 7.PR?"

Komisja Europejska poszukuje ekspertów, którzy będą oceniać wnioski projektowe i/lub uczestniczyć w recenzowaniu realizacji projektów finansowanych z 7. Programu Ramowego Badań i Rozwoju Technologicznego Unii Europejskiej. Oferta skierowana jest do osób indywidualnych, jak również do instytucji, które przedstawią listę kandydatów. Korzyści z bycia ekspertem Komisji Europejskiej są ogromne i procentują przy pisaniu własnego projektu.

W programie znajdą się m.in. wystąpienia ekspertów, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami z oceny projektów w 7. Programie Ramowym UE, a także zaprezentowane zostaną doświadczenia z oceny wniosków, z punktu widzenia pracownika Komisji Europejskiej.

Więcej informacji na stronie: Nasze szkoleniaRAPORTOWANIE TYLKO ZA POŚREDNICTWEM INTERNETU

Komisja Europejska ogłosiła, że z dniem 1 marca 2010 roku używanie udostępnionych przez nią internetowych narzędzi do składania raportów związanych z projektami 7. Programu Ramowego staje się obowiązkowe. Dotyczy to zarówno okresowych i końcowych raportów składanych przez beneficjentów, jak i raportów składanych przez ekspertów zaangażowanych do oceny projektów.

Dostęp do narzędzia dla beneficjentów możliwy jest pod adresem: tutaj
Dostęp dla ekspertów znajduje się pod adresem: tutajKOMISJA EUROPEJSKA URUCHOMIŁA NAUKOWY SERWIS "NETWATCH"

Serwis NETWATCH jest europejską platformą informacyjną, która wspiera transnarodową współpracę badawczo-rozwojową w Europie, w szczególności w ramach projektów ERA-NET.

Serwis NETWATH:
- dostarcza informacji na temat projektów ERA-NET wszystkim podmiotom realizującym programy naukowe w poszczególnych krajach członkowskich,
- prezentuje wszystkie realizowane projekty ERA-NET z opisem strategicznych tematów, zakresów badań, partnerów i grup docelowych, dostarcza informacji o wszystkich planowanych konkursach.

W przyszłości serwis NETWATCH zamierza rozszerzyć swoją ofertę poprzez publikację podręczników i przewodników dotyczących tworzenia i wdrażania ponadnarodowych działań.

Więcej informacji na stronie: http://www.ec.europa.eu/netwatchII EDYCJA DROGOWSKAZÓW KARIERY

W dniu 16 marca br. w Poznaniu rusza II edycja Drogowskazów Kariery. W tym roku wszystkie wydarzenia w ramach programu odbywać się będą na: Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytecie Ekonomicznym oraz Uniwersytecie Przyrodniczym oraz Politechnice Poznańskiej.

Drogowskazy Kariery są kompleksowym programem na rzecz rozwoju ścieżki kariery studentów, połączonym z programem praktyk. Misją programu jest pomoc studentom w kształtowaniu własnej przyszłości i odnalezieniu najlepszej drogi rozwoju.

Tegoroczna edycja potrwa do 27 marca. Wszystkie wydarzenia podzielone są na tygodniowe bloki tematyczne.

Pierwszy tydzień obejmuje zakres umiejętności personalnych, pomagających w odniesieniu sukcesu na rynku pracy: m.in. warsztat NLP, profesjonalne uwagi headhuntera, a także debatę "Licencjat: świstek czy przepustka?".

W drugim tygodniu poruszana będzie tematyka pozyskiwania kapitału na rozkręcenie własnego biznesu oraz sposób zakładania własnej firmy. W tym czasie odbędzie się także debata, podczas której  przedstawiciele korporacji, firm lokalnych oraz właściciele małych przedsiębiorstw będą dyskutować na temat możliwości rozwoju pracownika w każdej z tych organizacji.

Zapisy ruszają w czwartek - 4 marca br.
Opracowanie:
Izabela Stelmaszewska
e-mail: is@ppnt.poznan.pl