Strona RPK Poznań
 

Numer poprzedni    |   Numer następny    |   Aktualny numer    |   Archiwum 

NEWSLETTER RPK POZNAŃ

NR 113 z dnia 1 sierpnia 2008

Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE
Poznański Park Naukowo-Technologiczny
Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
ul. Rubież 46, 61-612 Poznań
tel.: 061 827 97 45, fax.: 061 827 97 41
http://www.ppnt.poznan.pl/rpk


NOC NAUKOWCÓW PO RAZ DRUGI W POZNANIU!

Noc Naukowców to jedna z akcji 7. Programu Ramowego, od czterech lat organizowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

W tym roku odbędzie się w nocy z 26/27 września. Ideą Nocy Naukowców jest zachęcenie społeczeństwa europejskiego do poznania środowiska naukowego, przekonania się, że nauka może być łatwa i przyjemna. Podczas tej imprezy naukowcy odchodzą od swych poważnych projektów badawczych, aby wspólnie z publicznością bawić się podczas licznych imprez popularno-naukowych i rozrywkowych.

W Polsce Noc Naukowców zyskuje coraz większy wymiar społeczny, organizowana jest przez kilka ośrodków akademickich: Poznań, Gliwice, Kraków, Olsztyn i Szczecin. Poznaniacy rok temu okazali się prawdziwymi entuzjastami nauki - Noc Naukowców w Poznaniu odwiedziło 10 tys. Ludzi - najwięcej w Europie. Dlatego w tym roku organizatorzy zwiększyli siły i liczą na pobicie rekordu z zeszłego roku.

Poznański Park Naukowo - Technologiczny Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Medyczny oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe przeprowadzą eksperyment na skalę europejską. Sprawią, że przenikną się dwa światy, naukowy i popularny. Do wielkiej kolby, jaką będzie Noc Naukowców, wlana zostanie wiedza, mądrość i wyobraźnia, dodatkowo odrobina zabawy i szaleństwa. A co z tego wyniknie? Przekonamy się 26 września.

Równocześnie w trzech miejscach, na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie Medycznym oraz w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym naukowcy wspólnie z publicznością przeprowadzą warsztaty, pokazy, eksperymenty, wykłady, konkursy, będzie możliwość zwiedzania laboratoriów naukowych, no i wielki koncert muzyczny - ROCK THE SCIENCE. W programie także m.in. tworzenie technobiżuterii, skanowanie twarzy, szachy z komputerem, wywoływanie burzy, co "mówią" i jak "piszą" nasze serca i dużo, dużo więcej. Przeprowadzony zostanie także Wielki Konkurs Fotograficzny "Sfotografuj Naukowca". Wszystkie nadesłane prace zostaną wystawione w "Galerii zdjęć - Portret Naukowca", podczas Nocy Naukowców na terenie Politechniki Poznańskiej.

Więcej o Nocy Naukowców na stronie www.nocnaukowcow.plPROGRAM POMYSŁY

Osoby zamierzające złożyć wniosek na ERC Starting Grant zachęcamy do odwiedzenia serwisu Cordis, gdzie znajdują się bliższe dane o projektach zaakceptowanych w konkursie z 2007r. Obecnie baza zawiera 116 projektów, dalsze będą sukcesywnie dodawane. Pod adresem: http://cordis.europa.eu/fp7/projects_en.html należy w polu "Search term" wpisać "ERC Starting Grants".

Wraz z konkursem na ERC Starting Grants, 24 lipca br. ogłoszony został konkurs na projekty CSA (Complementary and Support Actions). Akcje koordynacyjne i wspierające służyć mają pomocą Europejskiej Radzie Badań w analizowaniu, monitorowaniu i ocenie przebiegu Programu. Zainteresować więc mogą naukowców oraz specjalistów od polityki naukowej i zarządzania nauką. Budżet konkursu wynosi 2,5 mln euro, projekty nadsyłać można do 12 listopada 2008r. Przewodnik zawierający wszelkie niezbędne informacje znaleźć można pod adresem:
http://erc.europa.eu/pdf/ERC_CSA_Guide_for_Applicants.pdf

Europejska Rada Badań opublikowała raport za 2007r. zawierający wiele interesujących informacji:
http://erc.europa.eu/pdf/ERC_Annual_Report.pdfJUŻ NIEDŁUGO TERMIN ZAMKNIĘCIA DRUGIEGO KONKURSU
W RAMACH PROGRAMU CIP ICT PSP

Zbliża się termin zamknięcia drugiego konkursu w ramach Programu CIP ICT PSP (CIP-ICT-PSP-2008-2). Wnioski na projekty pilotażowe i sieci tematyczne w drugim konkursie można składać do 09 września 2008r .

Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie Komisji Europejskiej: http://tinyurl.com/5ctt4b

Informacje o możliwościach poszukiwania partnerów do projektów znajdują się na stronie: http://ec.europa.eu/information_society/activities/ict_psp/cf/partner/login/index.cfm

Istnieje również narzędzie umożliwiające wypełnienie formularza "Partner Search" i rozpowszechnienia tej informacji poprzez Krajowe Punkty Kontaktowe Programu ICT PSP krajów Europejskich. http://cip.gov.pl/poszukiwanie_partnerow,m,ictpsp,96.html

Informacji dotyczących Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP) udzielają eksperci zespołu ICT PSP Krajowego Punktu Kontaktowego (email: cip.ict@kpk.gov.pl) lub bezpośrednio urzędnicy Komisji Europejskiej (infso-ict-psp@ec.europa.eu)W związku z okresem wakacyjnym, kolejny nr Newslettera ukaże się na przełomie sierpnia/września. Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej RPK www.ppnt.poznan.pl/rpk, w szczególności działu Aktualności.

Opracowanie:
Izabela Stelmaszewska
e-mail: is@ppnt.poznan.pl