Strona RPK Poznań
 

Numer poprzedni    |   Numer następny    |   Aktualny numer    |   Archiwum 

NEWSLETTER RPK POZNAŃ

NR 100 z dnia 31 grudnia 2007

Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE
Poznański Park Naukowo-Technologiczny
Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
ul. Rubież 46, 61-612 Poznań
tel.: (61) 827 97 45, fax.: (61) 827 97 41
http://www.ppnt.poznan.pl/rpk

=======================================================================
Już po raz 100 mamy przyjemność informować Państwa, na łamach naszego Newslettera,
o ważnych i interesujących wydarzeniach związanych z 7. Programem Ramowym, funduszami
strukturalnymi, wieściami z Komisji Europejskiej, a także o działaniach naszego RPK.
Mamy nadzieję, że przyszły 2008 rok przyniesie wiele ciekawych wydarzeń
o których będziemy Państwa informować.
Do siego roku!
=======================================================================

WARSZTATY - JAK NAPISAĆ WNIOSEK DO 7.PR?

Ruszyła druga tura konkursów w 7.PR, terminy zamknięcia większości z nich przypadają na luty, marzec lub kwiecień, najwyższy więc czas zabrać się do pisania wniosków. Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE zaprasza na dwudniowe warsztaty:
JAK NAPISAĆ WNIOSEK DO 7.PR? ELEMENTY DOBREGO PROJEKTU. Warsztaty odbędą się w dniach 17 - 18 stycznia 2008 r. (czwartek), godz. 09.30 - 15.00. Spotkanie odbędzie się w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji UAM, Inqbator, Budynek C4, sala 56, ul. Rubież 46, Poznań.
Warsztaty mają na celu zwiększenie skuteczności udziału polskich jednostek w Programach Ramowych, zarówno jako koordynatorów, jak i partnerów. Omówione zostaną trzy główne części wniosku: naukowa jakość projektu, wdrożenie i wpływ.
Dowiedzą się Państwo jak napisać dobry projekt, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby wniosek uzyskał wysoką ocenę ekspertów KE. W programie warsztatów znajdą się liczne ćwiczenia praktyczne, związane z różnymi etapami przygotowania wniosku, od powstania idei projektu, poprzez budowę dobrego konsorcjum, do kluczowych elementów przygotowania wniosku projektowego oraz jego oceny.

Więcej informacji na stronie: tutaj.

WARSZTATY - "FINANSOWANIE PROJEKTÓW W 7. PR UE"

Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE serdecznie zaprasza na drugie z serii szkoleń, poświęcone aspektom finansowym, dotyczącym rozliczania kosztów projektów finansowanych przez Komisję Europejską w 7.PR UE. pt.: "Finansowanie projektów w 7. PR UE", które odbędzie się w dniu 24 stycznia 2008 r., godz. 9.30- 15.00. Spotkanie odbędzie się w Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Inqbator, Budynek C4, sala 56, ul. Rubież 46, Poznań.
Spotkanie to w szczególności kierujemy do osób, które w swojej pracy zawodowej zajmują się sprawami finansowymi projektów realizowanych w ramach Programów Ramowych UE.
Omówione zostaną zasady finansowania w 7. Programie Ramowym, a także zajęcia będą miały formę praktycznych ćwiczeń, co pozwoli na wykorzystanie i sprawdzenie wcześniej przekazanej wiedzy.
Warsztaty poprowadzą konsultanci Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Ramowych UE z Poznania.

Więcej informacji na stronie: tutaj.

DZIEŃ INFORMACYJNY PROGRAMU "POMYSŁY"

Krajowy Punkt Kontaktowy zaprasza na Dzień Informacyjny Programu "Pomysły" (IDEAS), który odbędzie się w dniu 15 stycznia 2008 r. w Warszawie.
Omówione zostaną wyniki pierwszego etapu konkursu dla Starting Grants, wypowiedzą się eksperci oceniający wnioski, zaprezentowane zostaną działania Europejskiej Rady Badań i Programu "Pomysły", pomysły projektowe a także porady praktyczne.
Przedstawiciel Komisji Europejskiej Theodore Papazoglou przedstawi konkurs dla ERC Advanced Grant.

Więcej informacji na stronie: tutaj.

IV EDYCJA MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI "NAUKA DLA BUDOWNICTWA"

W dniu 22 stycznia 2008 r w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA odbędzie się konferencja: "Współpraca przedsiębiorstw, uczelni i regionalnych jednostek administracji dla pozyskania funduszy unijnych. Najlepsze innowacyjne rozwiązania ICT w budownictwie".
Organizatorami spotkania są: ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o. (koordynator Polskiej Platformy Technologicznej Budownictwa), Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE.
Wysoki poziom merytoryczny konferencji zapewnią zaproszeni prelegenci, którymi będą czołowi europejscy i polscy eksperci - praktycy w zakresie funduszy unijnych.

Głównymi celami konferencji są:
- Promocja instrumentów polityki innowacyjności.
- Prezentacja roli innowacji jako warunku konkurencyjności gospodarki.
- Upowszechnienie informacji na temat projektu EurekaBuild (ICT w budownictwie)

Więcej informacji na stronie: tutaj.

DZIEŃ INFORMACYJNY PIERWSZEGO KONKURSU GALILEO W 7. PROGRAMIE RAMOWYM

W dniu 14 stycznia 2008 r. w Warszawie, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Polskie Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej Polspace zapraszają na Dzień informacyjny pierwszego konkursu GALILEO w 7. Programie Ramowym.
W programie m. in.: System GALILEO, Pierwszy konkurs 7.PR GALILEO, Zagadnienia prawne i finansowe związane z uczestnictwem w projektach, Informacje o działalności konsorcjum Discorsi Galilei oraz Prezentacje pomysłów na wnioski projektowe.
Więcej informacji na stronie: tutaj.

DZIEŃ INFORMACYJNY W OBSZARZE TRANSPORTU SZYNOWEGO I INTERMODALNEGO

W dniu 15 stycznia 2008 roku w Warszawie Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE oraz Politechnika Warszawska, Wydział Transportu zapraszają na Dzień informacyjny w obszarze transportu szynowego i intermodalnego.
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną zagadnienia związane z drugim konkursem 7. PR w priorytecie "Transport i Aeronautyka" z uwzględnieniem obszaru transportu szynowego i intermodalnego, przedstawione zostaną wyniki uczestnictwa polskich jednostek w 6. PR i pierwszym konkursie 7. PR oraz projekt INTERGAUGE.
Polska Platforma Technologiczna Transportu Szynowego przekaże informacje o obszarach badawczych na poziomie krajowym i europejskim, uczestnicy będą mieli także okazję zapoznać się z pomysłami wniosków projektowych.

Więcej informacji na stronie: tutaj.

KONSULTACJE "POMYSŁÓW"

Eksperci Krajowego Punktu Kontaktowego zapraszają na indywidualne konsultacje dotyczące przygotowania projektu do konkursu Programu "Pomysły" - IDEAS ERC Advanced Grants. Konsultacje odbywają się w piątki, w godz. 10-16, w siedzibie KPK, ul. Żwirki i Wigury 81, Warszawa.
Zainteresowane osoby są proszone o wcześniejsze ustalenie terminu z p. Marią Kaską: maria.kaska@kpk.gov.pl a także o wcześniejsze przysłanie tekstu na adres: wieslaw.studencki@kpk.gov.pl.

WSKAZÓWKI PRZY PISANIU WNIOSKU

Na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego w części poświęconej tematowi POMYSŁY pojawił się poradnik - o czym pamiętać pisząc wniosek. Zawiera on praktyczne wskazówki na co zwrócić uwagę przygotowując wniosek projektowy.
Poradnik podzielony jest na dwie części, pierwsza dotyczy aspektów ogólnych a druga finansowych.
Bezpośredni link do poradnika: tutaj.


Opracowanie:
Izabela Stelmaszewska
e-mail: is@ppnt.poznan.pl